Sports Chanbara    Sacensības    Foto    Forums    Jaunumi
   Tas jāzin    Federācija    Esi aktīvs    Video  
  Sports ChanbaraGoshindoIzveidotājsMeistariBudo VēstureCīņas metodesLatvijā
Goshindo un Sporta Chanbara      

Gošindo - tas ir Japānas cīņas gara pastāvēšanas veids jaunajā tūkstošgadē. Daudzu gadsimtu laikā cīnītāji un cīņas meistari uzkrāja augstvērtīgu divcīņu un kauju pieredzi, pārvēršot ar asinīm mazgāto stratēģijas principu sasniegšanu cīņas meistarības tradīcijas praksē. Valstī pastāvēja vairāk nekā tūkstotis skolu ar senu, dižciltīgu izcelsmi. Bet ... zobens - samuraja gars, aizvien retāk un retāk tika izmantots cīņās, līdz beidzot divdesmitajā gadsitā tas zūd no ikdienas lietošanas. Kādreiz draudīgais spēks pamazām novecojis un vairumā gadījumu pārvērties par kaujas dejām veco laiku apģērbā, kas atgādina Kabuki - Japānas dramatiskā teātra mākslu.

1971. gadā Japānas izcilākie zobena meistari senseja Tetsundo Tanabes vadībā apvienojās un izveidoja konceptuālu mūsdienīgu treniņu praksi klasiskā kaujas gara tradīcijās. Viņi nosauca to par Gošindo, kas burtiski nozīmē pašaizsardzības ceļš. Nosaukums pilnībā atbilst tā būtībai: ieroča izmantošana dzīvības un dzīvībai svarīgu vērtību aizsargāšanai. Stils izrādījās tik veiksmīgs un kļuva tik populārs, ka vēlāk ieguva iesauku "čanbara", t.i. nāvējoša cīņa ar ieroci rokās (tā saucās arī samuraju kinofilmas, lielākoties režisora Akira Kurosava darbi).

Gošindo (Goshindo) - sastāv no 3 pamatdaļām, kas savstarpēji viena otru papildina:

1. Čanbara - bruņota cīņa, paukošana (agrāks nosaukums: ken-jutsu)

Tas ir brīva sacensību vai treniņu cīņa (sparings) ar jebkuru ieroci, tai skaitā naži, īsie un garie zobeni, pāra zobeni, šķēps, nūja, kārts, alebarda un aizsardzības vairogs. Pamat uzdevums - pirmkārt, prast izdzīvot cīņā jebkurā situācijā, māka saglabāt  savu dzīvību. Brīvā divcīņa - tas vienlaicīgi ir austrumcīņu sākums un beigas, tā viennozīmīgi nosaka prasmi improvizēt mainīgā situācijā, adekvāti un precīzi izmantojot visas uzbrukuma vai aizsardzības iespējas .

2. Iaido - zibenīgas zobena izvilkšanas un izšķirīgā cirtiena veikšanas māksla.

Kā pamata stils praktizēšanai tiek izmantota slavenās Tojama Rju Batto - dzjutsu skolas kustību formas. Tās ietver gan garā zobena (katana, daito) , gan īsā zobena (vakizaši, kodači) izmantošanu. Iaido Tojama Rju  saglabā pirmatnējo kaujas situācijas patiesumu akcentējot veicamo cirtienu pragmātismu un reālistiskumu. Lai izkoptu cirtiena veikšanas prasmi jāpraktizē arī Tamašigiri.

3. Tamašigiri (Tameshigiri) – pārciršanas māksla

Tamašigeri cirtienu atstrādāšanai un izkopšanai izmanto īstu zobenu (gan garo divroku, gan īso vienrokas). Pārciršanas testa pamamatforma ir Rokudan-giri, t.i. sešu vairākos virzienos sekojošu cirtienu atstrādāšana pa stāvus noliktām rullī satītām tatami matām (pīts rīsu šķiedras grīdas segums). Tamašigiri lieliski attīsta koncetrēšanās spēju pielietojot īstu ieroci.

 

Sporta Čanbara - sports, kurā notiek paukošanās divcīņas ar dažāda veida ieročiem: naži, īsie un garie zobeni, pāra zobeni, šķēps, nūja, kārts, alebarda un aizsardzības vairogs. "Čanbara" - japāņu valodā apzīmē zobenu šķindoņu. Mūsdienu tehniloģija atļauj izveidot elastīgus mācību sporta ierožus, ar kuriem var cīnīties bez riska traumēties.