Sports Chanbara    Sacensības    Foto    Forums    Jaunumi
   Tas jāzin    Federācija    Esi aktīvs    Video  
  Sports ChanbaraGoshindoIzveidotājsMeistariBudo VēstureCīņas metodesLatvijā
Cīņas Metodes      
Sporta Čanbaras treniņš un cīņas var noritēt ļoti dažādi. Vistradicionālākais un populārākais, protams, ir cīņa vienam pret vienu. Tieši šāda forma tiek izmantota sacensībās, kurās dalībnieki cīnās ar vienādiem ieročiem. Divcīņu novērtējums ir maksimāli tuvināts realitātei, lielākajā daļā gadījumu viens rezultatīvs sitiens izšķir cīņu, bet, ja abu pretinieku sitieni sasniedz mērķi (dalībnieki vienlaicīgi "nogalina" viens otru), tas tāpat kā dzīvē nozīmē abpusēju sakāvi.

Tomēr cīņa var noritēt arī ar citiem noteikumiem. Var izmantot dažādu veidu ieročus, pretinieki var būt dažāda vecuma un viņu veselības stāvoklis var būt atšķirīgs. Ļoti interesanti ir piedalīties arī komandu cīņās, kurās var būt vienāds vai atšķirīgs dalībnieku skaits, kas variējas no dažiem cilvēkiem līdz vairākiem desmitiem cilvēku. Koordināciju un situācijas kontrolēšanas spēju lieliski attīsta masu cīņa, kurā katrs cīnās par sevi un pret visiem. Kopumā spēles elementu izmantošana Sporta Čanbaras treniņu procesā ne tikai sniedz prieku, bet arī stipri veicina dalībnieku iemaņu attīstīšanu.

Taktika. Trīs veidi kā pārspēt pretinieku.
 18. un 20. gs. cita citai simetriskas japāņu meistaru rekomendācijas. 

Tetsundo Tanabe

Kaujas stratēģija, kur ierocis ir mūsu rokās, māca mums, ka starp daudzajām iespējām eksistē triju veidu mirkļi, kuri spēlētājam ir jāizmanto lai izdarītu sitienu.

Pirmais mirklis, ir kad pretinieks ieņem pozīciju. Tā ir laba iespēja uzbrukumam, jo pretinieks šajā brīdī nav apņēmies uzbrukt. Šis mirklis saucas SENSI.

Otrais mirklis, saucas OKORI, tas ir tad, kad nenoteiktībai ir jābeidzas un jāpāriet uzbrukumā. Spēlētājs uzmanīgi seko un ievēro, kad pretinieks iztaisno rokas uzbrukumam.

Trešais mirklis seko uzreiz pēc pretinieka uzbrukuma un tiek uzskatīts par labu izvairīšanās – MIKIRI iespēju, kas tai pat mirklī pāriet atbildes uzbrukumā.

 

Mijamoto Musaši 

Neeksistē citas pretinieka darbību paredzēšanas metodes, kā šīs trīs. Iegūsti iniciatīvu. Tas ir viens no svarīgākajiem stratēģijas likumiem. Iegūsti maksimālu labumu no situācijas, sajūti pretinieka noskaņojumu, lai saprastu viņa stratēģiju un uzvarētu. Nav iespējams aprakstīt principu detaļās.

Pirmais veids - KEN-NO-SEN
Uzbrūkot, saglabā mieru un mērķtiecīgi meties uz priekšu. Vai arī pietuvojies draudīgi, bet noturot garu, apsteidz pretinieku „iepauzējot”. Vai arī tieši pretēji, pietuvojies ar pēc iespējas spēcīgāku garu, bet, kad pietuvosies pretiniekam, pamaini kāju pozīcijas nedaudz ātrāk nekā parasti, izsitot pretinieku no sliedēm un mērķtiecīgi pārspējot viņu. Vai arī ar mierīgu garu uzbrūc, jūtot, ka nepārtraukti samazini pretinieku, no sākuma līdz pat beigām. Ideja ir  iekļūt pretinieka aizsardzības dziļumos. Tas ir viss- „KEN NO SEN „

Otrais veids - TAI NO SEN
Kad pretinieks uzbrūk, paliec neiespaidojams, bet notēlo vājumu. Kad pretinieks pietuvosies tev, negaidot izdari kustību sānis, parādot, ka gatavojies atlekt malā, bet pats meties uz priekšu, spēcīgi uzbrūkot, līdzko ieraudzīsi, ka pretinieks ir „uzķēries uz āķa”. Tas ir viens paņēmiens. Vai arī, kad pretinieks uzbrūk, uzbrūc daudz spēcīgāk, izmantojot pārsteiguma priekšrocību. Apmet pretinieka iedomas. Tas ir „TAI NO SEN„ princips.

Trešais veids - TAI TAI NO SEN
Kad pretinieks veic mērķtiecīgu uzbrukumu, tev ir jāuzbrūk spēcīgi un mierīgi, mērķējot uz viņa vājāko vietu un atkarībā no tā cik tuvu viņš tev pienāks, spēcīgi satriec viņu. Ja nu tomēr pretinieks uzbrūk mierīgi, seko viņam ar nedaudz plūstošām ķermeņa kustībām pievienojies viņa kustībām, satuvojoties. Te pēkšni mērķtiecīgi un spēcīgi cērt viņu. Tas ir „TAI TAI NO SEN”.

Daudzas lietas nevar pilnībā izteikt vārdos. Iegaumē uzrakstīto. Izmanto apsteigšanas metodes, risini situācijas. Nav obligāti sākt ar pirmo, bet, ja pretinieks uzbrūk, apspēlē viņu. Stratēģijā tu uzvarēsi tad, kad apsteigsi pretinieku.

 

TRENĒJIES!