Sports Chanbara    Sacensības    Foto    Forums    Jaunumi
   Tas jāzin    Federācija    Esi aktīvs    Video  
  Treniņu laikiInventārsTreniņu struktūraBāzes tehnikaSacensību noteikumiTiesāšanaKategorijas
Tiesāšanas noteikumi      
Tiesāšanas principi.

Sporta Čanbaras pamatideja ir tāda, ka pilnīgs cīņas reālums dod dalībniekiem iespēju pašiem pieņemt adekvātus lēmumus par uzvaru un zaudējumu. Cīņas pamatmērķis ir pilnībā iekļauties cīņas procesā, tāpēc tiesnesim nav pārāk liela uzmanība jāpievērš tikai rezultātiem. Tiesnesim ir ļoti uzmanīgi jāvēro dalībnieku stāja, viņu degsme un patiess lepnums, kas būtiski veicina pareiza rakstura veidošanos.

Uzbrukuma zonas:
Nav nepieciešams ierobežot trāpījumu zonas, īpaši izceļot kādas konkrētas zonas. Trāpījumu zona, kura aptver visu dalībnieka ķermeni, liek viņam būt maksimāli uzmanīgam un koncentrēties uzbrukumam un aizsardzībai. Tādējādi viss ķermenis ir uzbrukuma zona un tiesneša uzdevums, cita starpā, ir noteikt sitienu sekas, pamatojoties uz to iespējamām sekām reālā cīņā. Pašaizsardzības tehnikai un pielietojuma spēkam ir jābūt praktiskiem. Prakses un sacensību mērķis ir palīdzēt dalībniekiem uzlabot savas īpašības tieši šajā kontekstā. Pret sporta ieročiem ir jāizturas tā, it kā tie būtu reāli ieroči jeb to mūsdienu analogs, piemēram, tērauda caurules, lai dalībnieki saprastu, cik svarīga ir nopietna attieksme pret sacensībām.
 
Tiesnesis un inspektors
  • Ja viens no tiesnešiem dod zīmi ar karodziņiem, pārējiem tiesnešiem ir nekavējoties jāatbild ar atbilstošām zīmēm.
  • Uz katra laukuma atrodas viens inspektors. Sacensību dalībnieki var izteikt savu neapmierinātību ar tiesneša lēmumu, paceļot roku, un lūgt inspektoru un tiesnešus pārskatīt lēmumu.
  • Tiesnesis un inspektors nedrīkst pārāk ilgi pārskatīt lēmumu un tam ir jābūt konsekventam.
  • Inspektoriem un tiesnešiem ir nopietni jāizturas pret sacensību dalībnieku iebildumiem, bet strīds jāatrisina ātri un mierīgā ceļā.
  • Sacensību dalībnieki pakļaujas lēmumam, kuru pieņēmuši gan inspektors, gan tiesnesis.
  • Šo sporta veidu caurvij godīguma gars. Un visiem sacensību dalībniekiem tas ir jāatceras un jāapzinās.
  • Tiesnešiem ir jābūt taisnīgiem un nelokāmiem un viņiem ir jācenšas, lai mačs būtu pieņemams gan dalībniekiem, gan skatītājiem.